Ustalenie ojcostwa - Mikroślady w testach na ustalenie ojcostwa?

MEDserwis.pl > Ustalenie ojcostwa >Mikroślady w testach na ustalenie ojcostwa?

Mikroślady w testach na ustalenie ojcostwa?

Na całym świecie przyjęło się, że w badaniach ojcostwa standardowo wykorzystuje się wymaz z wewnętrznej strony policzka potocznie nazywany „śliną”. Taki rodzaj materiału można swobodnie pobrać nawet od małych dzieci już w drugiej dobie po urodzeniu. Zalet wykorzystywania wymazu z policzka jest wiele, niemniej jednak w niektórych przypadkach jest to po prostu niemożliwe. Co wtedy?

Technologia DNA daje wiele możliwości między innymi takich jak wykonanie badania na podstawie próbek, które mogą zawierać nawet niewielkie ilości DNA. W środowisku genetyków materiały takie nazywane są mikrośladami.

Wykorzystanie mikrośladów w badaniach na ustalenie ojcostwa ma wiele zalet takich jak: możliwość zachowania dyskrecji w czasie pobrania materiału czy też możliwość włączenia do badania różnych typów próbek.

Najczęściej wykorzystywane mikroślady

Włosy z cebulkami
- aby badanie było możliwe do wykonania włosy powinny posiadać cebulki widoczne gołym okiem czyli takie, które zostały wyrwane. Włosy ucięte niestety nie nadają się do analizy. Cebulki włosa są potrzebne ponieważ DNA izolowane jest z fragmentów naskórka otaczającego włos. Zwykle wystarczają co najmniej 3 włosy z cebulkami. Należy zwrócić uwagę na to aby pobranych włosów nie eksponować na światło słoneczne gdyż promieniowanie UV może wpływać degradująco na DNA.

Plamy krwi - są jednym z najlepszych mikrośladów ponieważ nawet niewielkie krople krwi zawierają wystarczającą ilość DNA. Poza tym plamy krwi mogą być pozostawione na różnych materiałach takich jak: podpaska, plaster, pasek z glukometru czy plamy na ubraniu.

Chusteczka do nosa - taka, która zawiera widoczny śluz z nosa. Istotne jest aby chusteczka nie była nasączona substancjami zapachowymi oraz zanieczyszczona resztkami jedzenia lub makijażu.

Szczoteczka do zębów - szczoteczka powinna być wielokrotnie używana przez daną osobę, czyli najlepiej jeśli posiada widoczne ślady użytkowania. Oczywiście szczoteczka powinna być używana tylko przez jedną osobę. Nawet pojedyncze wykorzystanie szczoteczki przez inną osobę może zanieczyścić próbki innym DNA.

Patyczki kosmetyczne do czyszczenia uszu - woskowina uszna jest równie dobrym materiałem w izolacji DNA.

Maszynka do golenia - kilkukrotnie używana maszynka stanowi bardzo dobre źródło DNA.

Smoczek dziecięcy - jeśli nie ma możliwości pobrania od dziecka materiału w formie wymazu, w badaniu można wykorzystać smoczek dziecięcy. W tym przypadku istotny jest transport smoczka do laboratorium w taki sposób aby część ssana przez dziecko nie dotykała żadnej innej powierzchni opakowania co mogłoby spowodować utratę komórek nabłonkowych.

Zlecając badanie na podstawie mikrośladów trzeba zawsze mieć na uwadze, że zasadniczo są to próbki niesterylne. Co to oznacza? Nie można wykluczyć ryzyka zanieczyszczenia danej próbki obcym DNA. Materiały mikrośladowe często pochodzą z różnych źródeł i nierzadko dostęp do tych próbek mają inne osoby, które nieświadomie mogą „zabrudzić” próbkę swoim DNA. Czułość i wiarygodność testów na podstawie mikrośladów jest taka sama jak w przypadku wykorzystania wymazu z policzka czy krwi pobranej z żyły. Dzieje się tak ponieważ, DNA jest takie samo niezależnie od źródła pochodzenia.

Autor
Barbara Prokurat


Ustalenie ojcostwa

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 8832 [cc_f] => 1147 )